امروز : یکشنبه ، 30 خرداد 1400        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

درمان چاقی و دیابت نوع 2 با کشف یک پروتئین جدید

 

درمان چاقی و دیابت نوع 2 با کشف یک پروتئین جدید

 13 اکتبر 2016- محققان انستیتوی Scripps در فلوریدا یک پروتئین کلیدی جدید را کشف کردند که می‌تواند به عنوان یک هدف درمانی جدید برای چاقی و دیابت نوع 2 بکار گرفته شود.

این کشف در حین انجام مجموعه ای از مطالعات توسط پرفسور Chakraborty انجام شد، محققان امیدوارند با حذف پروتئین IP6k1 یا (inositol hexakisphosphate kinase-1)، چربیها را به راحتی تجزیه کرده و به کاهش وزن و کاهش خطر چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کنند.

محققان مشاهده نمودند که پروتئین IP6k1به تجمع چربی در حیوانات با کاهش تجزیه و مصرف آنها کمک کرده و منجر به افزایش وزن حیوانات می شود.

پرفسور Chakrabortyمی‌گوید: ما متوجه شدیم که این پروتئین یک هدف مناسب برای درمان چاقی و دیابت نوع 2 است، ما همچنین مهار کننده ی این پروتئین را کشف کردیم.

 دانشمندان دریافتند که حذف پروتئین  IP6k1 از سلولهای چربی در مدلهای حیوانی به افزایش مصرف انرژی کمک کرده و از حیوان در برابر بروز چاقی و مقاومت به انسولین ناشی از تغذیه محافظت می‌کند.

مصرف چربی به عنوان منبع تولید انرژی در طی فرآیندی بنام لیپولیز اتفاق می افتد، در این فرایند چربیها به اسیدهای  چرب و گلیسرول شکسته می‌شوند که به عنوان منبع تولید انرژی درسلول استفاده می گردند. حذف پروتئین IP6k1بر اندرکنش این پروتئین با سایر پروتئین ‌های تنظیمی تأثیر گذاشته و تجزیه‌ی چربیها را افزایش می‌دهد.

 دانشمندان برای بررسی چگونگی تأثیر مسیر IP6k1 به عنوان درمانی برای کاهش وزن در آینده به آنالیز تأثیر مهار کننده‌ی IP6k  یا TNP[1]بر روی چاقی ناشی از تغذیه، در مدلهای حیوانی پرداختند.

آنها دریافتند که TNPبطور چشمگیری چاقی و مقاومت به انسولین ناشی از تغذیه را کاهش می‌دهد. علاوه بر این TNPکاهش وزن را تسهیل کرده و پارامترهای متابولیکی را در حیوانات چاق بهبود می‌بخشد. نتایج این مطالعه درمجله‌ی Clinical Investigationاخیراً منتشر شد.

 منابع و سایت:

1.      Qingzhang Zhu, Sarbani Ghoshal, Ana Rodrigues, Su Gao, Alice Asterian, Theodore M. Kamenecka, James C. Barrow, Anutosh Chakraborty. Adipocyte-specific deletion of Ip6k1 reduces diet-induced obesity by enhancing AMPK-mediated thermogenesis. Journal of Clinical Investigation, 2016; DOI: 10.1172/JCI85510

2.       Sarbani Ghoshal, Richa Tyagi, Qingzhang Zhu, Anutosh Chakraborty. Inositol hexakisphosphate kinase-1 interacts with perilipin1 to modulate lipolysis. The International Journal of Biochemistry & Cell Biology, 2016; 78: 149 DOI: 10.1016/j.biocel.2016.06.018

3.       Sarbani Ghoshal, Qingzhang Zhu, Alice Asteian, Hua Lin, Haifei Xu, Glen Ernst, James C. Barrow, Baoji Xu, Michael D. Cameron, Theodore M. Kamenecka, Anutosh Chakraborty. TNP [N2-(m-Trifluorobenzyl), N6-(p-nitrobenzyl)purine] ameliorates diet induced obesity and insulin resistance via inhibition of the IP6K1 pathway. Molecular Metabolism, 2016; 5 (10): 903 DOI: 10.1016/j.molmet.2016.08.008

 

www.diabetes.co.uk/News/2016/oct/new-protein-discovery-could-target-obesity-and-type-2-diabetes-91822862.html

 

 آخرین اخبار

پیام های بهداشتی

آنچه باید درباره بیماری ویروس کرونای جدید (کووید-19) بدانید

 

ویروس کرونای جدید بر مردم سرتاسر دنیا تأثیر گذاشته است. Children’s Hospital Los Angeles با جدیت در تلاش است تا از بیماران، خانواده‌ها و اعضای کادر پزشکی خود محافظت کند.

ما از متخصصان خود درخواست کرده‌ایم حقایقی را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم به کمک آنها به سؤالات عمده‌ای که والدین می‌پرسند پاسخ دهیم. در ادامه، اطلاعاتی درباره این ویروس، کارهایی که باید برای پیشگیری از سرایت هر چه بیشتر آن انجام داد و نحوه حفاظت از خود دربرابر خطر آلوده شدن ارائه شده است.

ویروس‌های کرونا چه هستند؟ 

ویروس‌های کرونا گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و باعث بروز ناراحتی‌های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند. در موارد نادر، ویروس‌های کرونای حیوانی، انسان‌ها را آلوده می‌کنند و سپس بین آنها سرایت پیدا می‌کنند. شاید ویروس SARS (نشانگان تنفسی حاد) در سال 2002 الی 2003 را به خاطر بیاورید؛ این ویروس نمونه‌ای از ویروس کرونا بود که از حیوانات به انسان‌منتقل شد. یکی دیگر از موارد مهم و جدیدتر نژاد ویروس‌کرونا، MERS (نشانگان تنفسی خاورمیانه) نام دارد که در سال 2012 در خاورمیانه کشف شد و به گفته دانشمندان این ویروس ابتدا از شتر به انسان انتقال پیدا کرده است.

ویروس کرونا چگونه سرایت پیدا می‌کند؟

در انسان، این ویروس عمدتاً از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار سرایت پیدا می‌کند. این ویروس همچنین می‌تواند از طریق لمس سطح آلوده و سپس لمس دهان، بینی یا چشم‌ها سرایت پیدا کند، اگرچه گمان می‌رود این شیوۀ اصلی سرایت ویروس نباشد.

مردم چگونه می‌توانند از سرایت این بیماری پیشگیری کنند؟ 

«مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» (CDC) اقدامات بهداشتی خوبی ازجمله این موارد را توصیه می‌کند: شستشوی مکرر دست، مصرف مایعات، سرفه کردن در قسمت داخلی آرنج یا دستمال کاغذی و ماندن در خانه در صورت احساس بیماری. به‌علاوه، توصیه می‌کنیم که حتی اگر بیمار نیستید در خانه بمانید، مگر اینکه واقعاً لازم باشد بیرون بروید، و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید (حداقل شش فوت یا حدود دو متر از دیگران فاصله بگیرید) و ماسکی بپوشید که دهان و بینی شما را بپوشاند.

علائم بیماری ویروس کرونای جدید (کووید-19) چیست؟ 

موارد زیر علائم ویروس کرونای جدید هستند:

تب یا لرز

سردرد

سرفه، گلودرد، انسداد بینی یا آبریزش بینی

از دست دادن ناگهانی حس چشایی یا بویایی

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

سرگیجه، یا درد عضلات یا بدن

آیا کووید-19 قابل درمان است؟ 

هیچ واکسنی وجود ندارد و از آنجایی که ویروس است، آنتی‌بیوتیک‌ها هم روی آن تأثیری ندارند. ارائه‌دهندگان مراقبت بهداشتی بدون اینکه درمان خاصی وجود داشته باشد، عموماً اقدام به معالجه علائم و ایجاد احساس راحتی بیشتر در بیمار می‌کنند.

آیا CHLA بیماران و ملاقات‌کنندگان را غربال می‌کند؟ 

کارکنان کادر پزشکی ما، در همه تعاملاتشان با بیماران، از جدیدترین رهنمودهای «اداره بهداشت عمومی شهرستان لس آنجلس» پیروی می‌کنند تا مانع از گسترش این ویروس جدید شوند. تمام کارمندان و بازدیدکنندگان بیمارستان‌ها از نظر علائم این بیماری غربال می‌شوند. هر شخصی که در غربالگری شفاهی رد شود، آزمایش تشخیص ویروس روی او انجام می‌شود. به‌علاوه، آزمایش تشخیص ویروس روی تمامی بیماران CHLA پس از پذیرش در بیمارستان انجام می‌شود. این مورد شامل آزمایش بیماران با رویه‌های آتی است.

در صورت داشتن چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

اگر شما یا فرزندتان تب، سرفه یا مشکلی در تنفس دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکوک به کووید-19 هستید پیش از مراجعه به بیمارستان، با پزشک یا بخش اورژانس تماس بگیرید تا این مرکز اطمینان حاصل کند که شما در صورت ابتلا به این ویروس، شخص دیگری را در معرض خطر ویروس قرار نمی‌دهید.

آیا باید برای کودکم از ماسک استفاده کنم؟

خیر. نباید این کار را انجام دهید. طبق توصیه ارائه‌شده ازسوی «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» ایالت کالیفرنیا و شهرستان لس آنجلس، هرگاه قصد خروج از منزل را دارید باید صورت خود را با ماسک پارچه‌ای بپوشانید، به استثنای کودکان زیر 2 سال. بنابر توضیحات دکتر مایکل اسمیت (Michael Smit)، متخصص بیماری‌های عفونی در Children’s Hospital Los Angeles، دلیل اصلی این است که استفاده از ماسک می‌تواند برای خردسالان مشکلات تنفسی به وجود آورد. اگر این موضوع با عدم توانایی خردسالان برای بیان این فشار یا برداشتن ماسک ادغام شود، می‌تواند خطر خفگی برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

طبق گفته دکتر اسمیت، سرپرست پزشکی بخش کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی در CHLA: «اگر خردسالان در تنفس دچار مشکل شوند، به راحتی نمی‌توانند این موضوع را بیان کنند. هیچ کس نمی‌خواهد با هدف کمک به فرزندش به صورت او ماسک بپوشاند، اما سهواً او را در معرض خطر احتمالی خفگی قرار دهد.»

 

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298