امروز : جمعه ، 26 شهریور 1400        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

 6 اکتبر 2016- اندازه گیری قندخون با استفاده از گلوکومتر خانگی یا گرفتن خون از بیمار یک روش استاندارد برای این کار است، اما یک فن آوری جدید می تواند با روشی غیر تهاجمی از طریق یک لنز تماسی و با استفاده از نمونه ی اشک، مقدار قند خون را اندازه‌ گیری کند.

 دکتر Wei-Chuan Shihمحقق دانشگاه Houstonو همکارانش و گروهی از محققان کره ای پروژه‌ای را به انجام رساندند که توضیحات آن در مجله‌ی Advanced Materialsمنتشر شده است.

 دکتر Shihمی‌گوید: در روش اندازه‌ گیری قندخون تاکنون همیشه به مقداری خون نیاز بوده است اما در روش جدید که یک روش غیر تهاجمی است نیازی به گرفتن خون از بیمار نیست.

دکتر Shihاستادیار مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در گروه نانوبیوفوتونیک که بر روی سنجش نوری نانوپلاسمونیک‌ها تحقیق می‌کند، گفت: گلوکز یک هدف خوب برای سنجش نوری است و بویژه برای آنچه که به عنوان طیف سنجی یا بیناب نمایی ارتقاء یافته ی سطحی دامان (SERs)[1]شناخته می‌شود.

این روش جدید جایگزینی برای روش سنسور گلوکز غیرتهاجمی مبتنی بر اسپکتروسکوپی رامان است که دکتر Shihدر دوره ی دکترای خود در موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست اختراع کرد. او دو اختراع برای فن‌آوریهای مرتبط با کاوش مستقیم پوست با استفاده از نور لیزر برای کسب اطلاعات دقیق در مورد غلظت گلوکز، ثبت نمود.

 در این مقاله اختراع یک ابزار کوچک معرفی شده است که متشکل از چندین لایه از نانوسیم‌های طلا است که بروی یک لایه‌ی نازک از طلا قرار گرفته است، این ابزار بوسیله‌ی چاپ نانوترانسفر با کمک حلال تولید شده است که با استفاده از افزایش سطح، پراکندگی رامان را بهینه سازی نموده تا این فن‌آوری، توانایی تشخیص  نمونه‌های مولکولی بسیار کوچک را داشته باشد.

 در روش SERsکه نام خود را از فیزیکدان هندی "رامان" که این روش طیف سنجی را در سال  1928 کشف کرد، گرفته است، از اطلاعات اندرکنش نور با یک ماده برای تعیین خواص مولکولهای سازنده‌ی آن ماده استفاده می شود.

محققان می‌گویند: این دستگاه خواص سنجشی این تکنیک را با ایجاد "نقاط داغ" یا "شکافهای باریک" در نانو ساختار خود افزایش می دهد، این نقاط داغ شدت سیگنال رامان را تقویت می‌کنند.

محققان لنزهای تماسی سنجش گلوکز را برای به تصویر کشیدن خاصیت تطبیق پذیری این فن آوری ابداع کردند. مفهوم لنزهای تماسی برای سنجش گلوکز پیش از این توسط کمپانی گوگل مطرح شده بود و یک حق ثبت اختراع برای  یک لنز تماسی چند سنسوری بنام این شرکت وجود دارد، کمپانی گوگل می‌گوید: لنزهای تماسی ساخت این شرکت توانایی اندازه ‌گیری قند را در نمونه ی اشک دارند اما محققان در مورد این پژوهش جدید می‌گویند: تکنولوژی ما می‌تواند دارای چندین کاربرد دیگر نیز باشد.

آنها می‌گویند: گلوکز نه تنها در خون بلکه در اشک انسان هم موجود است که با استفاده از یک سنسور در لنز تماسی می‌توان بطور غیر تهاجمی بر مقدار آن نظارت کرد. دکتر  Shihمی‌گوید: همه می دانند که اشک حاوی مواد زیادی است اما سوال اینست که آیا شما آشکارسازی دارید که قادر به استخراج اطلاعات از اشک باشد و این اطلاعات تا چه حد برای تشخیص واقعی قابل استفاده هستند؟

او افزود: اگرچه سنجش غیر تهاجمی گلوکز تنها یکی از کاربردهای بالقوه این فن‌آوری است اما راه خوبی برای اثبات سایر توانایی‌های بالقوه‌ی این فن‌آوری است، این یکی از چالش‌های بزرگی است که باید حل شود و همانند یافتن یک  سوزن در انبار کاه می ماند.

دانشمندان می‌دانند که گلوکز در اشک وجود دارد اما چگونه می‌توان مقدار گلوکز موجود در اشک را با مقدار گلوکز خون مرتبط نمود، هنوز ثابت نشده است.

 به گفته‌ی دکتر Shihیک یافته‌ی مهم تر اینست که این ابزار یک مکانیسم موثر برای استفاده از روش طیف سنجی ارتقاء یافته‌ی سطحی رامان است. اگر چه تکنیک های سنتی ساخت ساختارهای نانو بر مواد سخت تکیه دارند- معمولاً شیشه یا یک ویفر سیلیکون-، دکتر Shihو همکارانش می‌خواستند یک نانوساختار انعطاف پذیر تولید کنند که برای تکنولوژیهای الکترونیکی پوشیدنی مناسب‌تر باشد.

دکتر Shihمی‌گوید: اگر چه لایه‌های نانوسیم بر روی یک ماده‌ی سخت قرار داده می شوند اما از روی این لایه برداشته شده و بر روی یک  سطح نرم چاپ می گردند.

منبع:www.medicalnewstoday.com/releases/313303.php


آخرین اخبار

پیام های بهداشتی

آنچه باید درباره بیماری ویروس کرونای جدید (کووید-19) بدانید

 

ویروس کرونای جدید بر مردم سرتاسر دنیا تأثیر گذاشته است. Children’s Hospital Los Angeles با جدیت در تلاش است تا از بیماران، خانواده‌ها و اعضای کادر پزشکی خود محافظت کند.

ما از متخصصان خود درخواست کرده‌ایم حقایقی را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم به کمک آنها به سؤالات عمده‌ای که والدین می‌پرسند پاسخ دهیم. در ادامه، اطلاعاتی درباره این ویروس، کارهایی که باید برای پیشگیری از سرایت هر چه بیشتر آن انجام داد و نحوه حفاظت از خود دربرابر خطر آلوده شدن ارائه شده است.

ویروس‌های کرونا چه هستند؟ 

ویروس‌های کرونا گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و باعث بروز ناراحتی‌های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند. در موارد نادر، ویروس‌های کرونای حیوانی، انسان‌ها را آلوده می‌کنند و سپس بین آنها سرایت پیدا می‌کنند. شاید ویروس SARS (نشانگان تنفسی حاد) در سال 2002 الی 2003 را به خاطر بیاورید؛ این ویروس نمونه‌ای از ویروس کرونا بود که از حیوانات به انسان‌منتقل شد. یکی دیگر از موارد مهم و جدیدتر نژاد ویروس‌کرونا، MERS (نشانگان تنفسی خاورمیانه) نام دارد که در سال 2012 در خاورمیانه کشف شد و به گفته دانشمندان این ویروس ابتدا از شتر به انسان انتقال پیدا کرده است.

ویروس کرونا چگونه سرایت پیدا می‌کند؟

در انسان، این ویروس عمدتاً از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار سرایت پیدا می‌کند. این ویروس همچنین می‌تواند از طریق لمس سطح آلوده و سپس لمس دهان، بینی یا چشم‌ها سرایت پیدا کند، اگرچه گمان می‌رود این شیوۀ اصلی سرایت ویروس نباشد.

مردم چگونه می‌توانند از سرایت این بیماری پیشگیری کنند؟ 

«مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» (CDC) اقدامات بهداشتی خوبی ازجمله این موارد را توصیه می‌کند: شستشوی مکرر دست، مصرف مایعات، سرفه کردن در قسمت داخلی آرنج یا دستمال کاغذی و ماندن در خانه در صورت احساس بیماری. به‌علاوه، توصیه می‌کنیم که حتی اگر بیمار نیستید در خانه بمانید، مگر اینکه واقعاً لازم باشد بیرون بروید، و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید (حداقل شش فوت یا حدود دو متر از دیگران فاصله بگیرید) و ماسکی بپوشید که دهان و بینی شما را بپوشاند.

علائم بیماری ویروس کرونای جدید (کووید-19) چیست؟ 

موارد زیر علائم ویروس کرونای جدید هستند:

تب یا لرز

سردرد

سرفه، گلودرد، انسداد بینی یا آبریزش بینی

از دست دادن ناگهانی حس چشایی یا بویایی

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

سرگیجه، یا درد عضلات یا بدن

آیا کووید-19 قابل درمان است؟ 

هیچ واکسنی وجود ندارد و از آنجایی که ویروس است، آنتی‌بیوتیک‌ها هم روی آن تأثیری ندارند. ارائه‌دهندگان مراقبت بهداشتی بدون اینکه درمان خاصی وجود داشته باشد، عموماً اقدام به معالجه علائم و ایجاد احساس راحتی بیشتر در بیمار می‌کنند.

آیا CHLA بیماران و ملاقات‌کنندگان را غربال می‌کند؟ 

کارکنان کادر پزشکی ما، در همه تعاملاتشان با بیماران، از جدیدترین رهنمودهای «اداره بهداشت عمومی شهرستان لس آنجلس» پیروی می‌کنند تا مانع از گسترش این ویروس جدید شوند. تمام کارمندان و بازدیدکنندگان بیمارستان‌ها از نظر علائم این بیماری غربال می‌شوند. هر شخصی که در غربالگری شفاهی رد شود، آزمایش تشخیص ویروس روی او انجام می‌شود. به‌علاوه، آزمایش تشخیص ویروس روی تمامی بیماران CHLA پس از پذیرش در بیمارستان انجام می‌شود. این مورد شامل آزمایش بیماران با رویه‌های آتی است.

در صورت داشتن چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

اگر شما یا فرزندتان تب، سرفه یا مشکلی در تنفس دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکوک به کووید-19 هستید پیش از مراجعه به بیمارستان، با پزشک یا بخش اورژانس تماس بگیرید تا این مرکز اطمینان حاصل کند که شما در صورت ابتلا به این ویروس، شخص دیگری را در معرض خطر ویروس قرار نمی‌دهید.

آیا باید برای کودکم از ماسک استفاده کنم؟

خیر. نباید این کار را انجام دهید. طبق توصیه ارائه‌شده ازسوی «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» ایالت کالیفرنیا و شهرستان لس آنجلس، هرگاه قصد خروج از منزل را دارید باید صورت خود را با ماسک پارچه‌ای بپوشانید، به استثنای کودکان زیر 2 سال. بنابر توضیحات دکتر مایکل اسمیت (Michael Smit)، متخصص بیماری‌های عفونی در Children’s Hospital Los Angeles، دلیل اصلی این است که استفاده از ماسک می‌تواند برای خردسالان مشکلات تنفسی به وجود آورد. اگر این موضوع با عدم توانایی خردسالان برای بیان این فشار یا برداشتن ماسک ادغام شود، می‌تواند خطر خفگی برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

طبق گفته دکتر اسمیت، سرپرست پزشکی بخش کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی در CHLA: «اگر خردسالان در تنفس دچار مشکل شوند، به راحتی نمی‌توانند این موضوع را بیان کنند. هیچ کس نمی‌خواهد با هدف کمک به فرزندش به صورت او ماسک بپوشاند، اما سهواً او را در معرض خطر احتمالی خفگی قرار دهد.»

 

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298