امروز : چهارشنبه ، 6 مهر 1401        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

 6 اکتبر 2016- اندازه گیری قندخون با استفاده از گلوکومتر خانگی یا گرفتن خون از بیمار یک روش استاندارد برای این کار است، اما یک فن آوری جدید می تواند با روشی غیر تهاجمی از طریق یک لنز تماسی و با استفاده از نمونه ی اشک، مقدار قند خون را اندازه‌ گیری کند.

 دکتر Wei-Chuan Shihمحقق دانشگاه Houstonو همکارانش و گروهی از محققان کره ای پروژه‌ای را به انجام رساندند که توضیحات آن در مجله‌ی Advanced Materialsمنتشر شده است.

 دکتر Shihمی‌گوید: در روش اندازه‌ گیری قندخون تاکنون همیشه به مقداری خون نیاز بوده است اما در روش جدید که یک روش غیر تهاجمی است نیازی به گرفتن خون از بیمار نیست.

دکتر Shihاستادیار مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در گروه نانوبیوفوتونیک که بر روی سنجش نوری نانوپلاسمونیک‌ها تحقیق می‌کند، گفت: گلوکز یک هدف خوب برای سنجش نوری است و بویژه برای آنچه که به عنوان طیف سنجی یا بیناب نمایی ارتقاء یافته ی سطحی دامان (SERs)[1]شناخته می‌شود.

این روش جدید جایگزینی برای روش سنسور گلوکز غیرتهاجمی مبتنی بر اسپکتروسکوپی رامان است که دکتر Shihدر دوره ی دکترای خود در موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست اختراع کرد. او دو اختراع برای فن‌آوریهای مرتبط با کاوش مستقیم پوست با استفاده از نور لیزر برای کسب اطلاعات دقیق در مورد غلظت گلوکز، ثبت نمود.

 در این مقاله اختراع یک ابزار کوچک معرفی شده است که متشکل از چندین لایه از نانوسیم‌های طلا است که بروی یک لایه‌ی نازک از طلا قرار گرفته است، این ابزار بوسیله‌ی چاپ نانوترانسفر با کمک حلال تولید شده است که با استفاده از افزایش سطح، پراکندگی رامان را بهینه سازی نموده تا این فن‌آوری، توانایی تشخیص  نمونه‌های مولکولی بسیار کوچک را داشته باشد.

 در روش SERsکه نام خود را از فیزیکدان هندی "رامان" که این روش طیف سنجی را در سال  1928 کشف کرد، گرفته است، از اطلاعات اندرکنش نور با یک ماده برای تعیین خواص مولکولهای سازنده‌ی آن ماده استفاده می شود.

محققان می‌گویند: این دستگاه خواص سنجشی این تکنیک را با ایجاد "نقاط داغ" یا "شکافهای باریک" در نانو ساختار خود افزایش می دهد، این نقاط داغ شدت سیگنال رامان را تقویت می‌کنند.

محققان لنزهای تماسی سنجش گلوکز را برای به تصویر کشیدن خاصیت تطبیق پذیری این فن آوری ابداع کردند. مفهوم لنزهای تماسی برای سنجش گلوکز پیش از این توسط کمپانی گوگل مطرح شده بود و یک حق ثبت اختراع برای  یک لنز تماسی چند سنسوری بنام این شرکت وجود دارد، کمپانی گوگل می‌گوید: لنزهای تماسی ساخت این شرکت توانایی اندازه ‌گیری قند را در نمونه ی اشک دارند اما محققان در مورد این پژوهش جدید می‌گویند: تکنولوژی ما می‌تواند دارای چندین کاربرد دیگر نیز باشد.

آنها می‌گویند: گلوکز نه تنها در خون بلکه در اشک انسان هم موجود است که با استفاده از یک سنسور در لنز تماسی می‌توان بطور غیر تهاجمی بر مقدار آن نظارت کرد. دکتر  Shihمی‌گوید: همه می دانند که اشک حاوی مواد زیادی است اما سوال اینست که آیا شما آشکارسازی دارید که قادر به استخراج اطلاعات از اشک باشد و این اطلاعات تا چه حد برای تشخیص واقعی قابل استفاده هستند؟

او افزود: اگرچه سنجش غیر تهاجمی گلوکز تنها یکی از کاربردهای بالقوه این فن‌آوری است اما راه خوبی برای اثبات سایر توانایی‌های بالقوه‌ی این فن‌آوری است، این یکی از چالش‌های بزرگی است که باید حل شود و همانند یافتن یک  سوزن در انبار کاه می ماند.

دانشمندان می‌دانند که گلوکز در اشک وجود دارد اما چگونه می‌توان مقدار گلوکز موجود در اشک را با مقدار گلوکز خون مرتبط نمود، هنوز ثابت نشده است.

 به گفته‌ی دکتر Shihیک یافته‌ی مهم تر اینست که این ابزار یک مکانیسم موثر برای استفاده از روش طیف سنجی ارتقاء یافته‌ی سطحی رامان است. اگر چه تکنیک های سنتی ساخت ساختارهای نانو بر مواد سخت تکیه دارند- معمولاً شیشه یا یک ویفر سیلیکون-، دکتر Shihو همکارانش می‌خواستند یک نانوساختار انعطاف پذیر تولید کنند که برای تکنولوژیهای الکترونیکی پوشیدنی مناسب‌تر باشد.

دکتر Shihمی‌گوید: اگر چه لایه‌های نانوسیم بر روی یک ماده‌ی سخت قرار داده می شوند اما از روی این لایه برداشته شده و بر روی یک  سطح نرم چاپ می گردند.

منبع:www.medicalnewstoday.com/releases/313303.php


آخرین اخبار

تست سنجش ایمنی بعد از واکسن ١٤٠٠/٧/١٢
[ ادامه ]
 
پاسخگویی انلاین ١٤٠٠/٥/٢٦
[ ادامه ]
 
نمونه گیری در منزل ١٤٠٠/٥/٦
[ ادامه ]
 
پیام های بهداشتی

راهکارهای حفظ سلامتی در تابستان 

تابستان در حال آمدن است، بنابراین باید اثرات مهمی که بر روی سلامتی دارد را جدی بگیریم. با گذشت زمان، دمای هوا بالا می رود و گرما به شکل گرمازدگی، آفتاب سوختگی، و غیره بر ما تاثیر می گذارد. بسیار مهم است که در طول روزهای گرم مراقب باشیم. اگر همزمان با شروع تعطیلات تابستانی برای رفتن به مسافرت برنامه ریزی می کنید باید برای سلامت جسم و روح خود نیز برنامه مفیدی داشته باشید. هدف اصلی این بخش از سلامت نمناک معرفی چند نکته ساده برای داشتن یک تابستان سالم به شما است.

حفظ سلامتی

توصیه های موثر و ساده برای 

حفظ سلامتی

 

 در تابستان

 

خنک و هیدراته بمانید:

در طول روز مقدار زیادی آب حداقل دوتا چهار فنجان صبحها و مقادیر مشابه هنگام انجام فعالیت ها و تمرینات بنوشید. هر وقت بیرون می روید یک بطری پلاستیکی همراه خود ببرید. عمدتا به دوتا سه لیتر آب روزانه در آب و هوای گرم با وجود عرق و ورزش کردن نیازدارید بنابراین بسیار مهم است که خود را با نوشیدن حداقل هشت تا نه لیوان آب در روز هیدراته کنید. علاوه بر احساس تشنگی با دقت در میزان تیره و روشن بودن ادرار می توانید از کمبود آب در بدن آگاه شوید. تیرگی اردار نشان کم آبی بدن و روشن بودن آن به دلیل دریافت میران کافی مایعات توسط بدن می باشد.

سالم ماندن در تابستان

 

از خود در برابر تابش بیش از حد خورشید محافظت کنید:

فعالیت های ایروبیک برای داشتن قلب قوی و سالم بسیار مهم است. باید دم و باز دم زیادی انجام دهید و به طور منظم ورزش کنید. اگر در یک باشگاه ورزش انجام می دهید، کمی زمان صرف کنید تا فعالیت های خلاقانه در فضای باز انجام دهید. این کار به شما در افزایش انرژی کمک می کند.

 

رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید:

رژیم غذایی مناسب داشته باشید و غذاهای خنک، سبک و به طور مرتب میوه و سبزیجات فصلی بخورید و بدن را برای فعالیت های بیرون از منزل تغذیه کنید. برخی از پروتئین ها را در یک یا دو وعده غذایی خود وارد کرده و از غذاهای چرب و بی ارزش اجتناب کنید.

 

ورزش کردن را فراموش نکنید :

برای انجام ورزش علاقه داشته باشید و آن را نوعی فعالیت مفید، تفریح و سرگرمی بدانید. در هر ساعت و مکانی می توان ورزش انجام داد، همچنین می توانید به صورت گروهی با دوستان یا اعضای خانواده در فعالیت های ورزشی شرکت کنید. ورزشهایی را انتخاب کنید که مناسب سن، جنسیت، محل زندگی و وضعیت سلامتی شما باش

 

مراقبت از پوست در تابستان را جدی بگیرید :

پوست باید در تابستان به درستی مرطوب شود. برای پوست های کاملا خشک می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. پوست و صورت باید به درستی در تابستان شسته شود تا از گرمازدگی و ذرات گرد و غبار محافظت کند. این کار را باید 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

 

قابلیت های تلفن همراه را بشناسید :

تلفن های هوشمند امکانات مختلفی همچون اندازه گیری زمان را دارند که به کمک آن می توان زمان انجام تمرینات ورزشی را اندازه گیری کرد. نرم افزارهای خوب و مفیدی برای تمرینات ورزشی وجود دارد که با نصب و انجام آنها از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کنید. نرم افزارهای گام شمار، رژیم غذایی و تمرینات ورزشی می تواند در تناسب اندام، جلوگیری از پیری و مرگ زودرس به انسان کمک کنند.

 

مکمل های غذایی مصرف کنید :

با مصرف مکمل های غذایی مناسب می توان میزان انرژی فیزیکی و فعالیت های تابستانی خود را افزایش دهید. ویتامین های گروه ب سیستم عصبی را آرام می کنند و برای تولید انرژی سلولی بسیار مفید هستند و این آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر استرس، آلاینده های شیمیایی و بیو شیمیایی محصولات بیوشیمیایی محافظت می کنند.

راه های حفظ سلامتی بدن

مراقب 

افسردگی

 

 باشید :

در مطلب افسردگی تابستان در بخش سلامت روان نمناک کامل توضیح دادیم که اگر مبتلا به افسردگی هستید با شرکت در کلاس های گروهی و فعالیت های اجتماعی می توانید از تشدید علائم آن با بهبود رفتار جلوگیری نمائید. همچنین مراجعه به مشاور و تغذیه سالم یکی دیگر از راه های حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می باشد. برای غلبه بر افسردگی و استرس در فصل تابستان، هنر نه گفتن را یاد بگیرید. خواسته هایی که باب میل شما نیست را نپذیرید، دوستان جدیدی پیدا کنید که با روحیه شما سازگار بوده و انرژی مثبت به شما هدیه دهند.

 

غذای کم و سبک بخورید:

غذای شما باید در تابستان کم و سبک باشد. از خوردن غذاهای چرب مانند فست فود اجتناب کنید. هضم غذاهای چرب دشوار است و باعث افزایش کلسترول می شود که بر سلامتی تاثیر می گذارد. بر روی غذاهای سبک مانند سالاد، میوه ها، نوشیدنی های سبز و غیره تمرکز کنید که زمان زیادی برای هضم غذا نیاز ندارد. همچنین باید سبزیجات پر شاخ و برگ خود را به طور منظم در تابستان در نظر بگیرید.

 

وزن مناسب داشته باشید :

تابستان فصلی است که دارای انواع میوه ها می باشد، این میوه ها علاوه بر تامین ویتامین های مورد نیاز بدن، تجمع چربی در نواحی اطراف شکم را کاهش داده و منجر به لاغری و کاهش وزن می شود.

راه های سالم ماندن

 

نوشیدنی های واقعا هیدراته بنوشید :

برای هیدراته کردن بدن، مصرف نوشیدنی هایی مثل :آب ساده، آب نارگیل، آب با تکه های لیمو و خیار، چای یخی، چای گیاهی را در تابستان جدی بگیرید.

 

از خود در برابر جراحات و زخم محافظت کنید:

با توجه به فعالیت های فیزیکی بیشتر در تابستان، احتمال آسیب دیدن در اطراف استخر افزایش پیدا می کند. هنگام بازی کردن و یا انجام برخی فعالیت ها، باید از تجهیزات محافظ مناسب برای جلوگیری از جراحت استفاده کنید. جعبه کمک های اولیه، اسپری ضد درد و غیره را در هنگام بازی و یا انجام برخی فعالیت های خارج از منزل داشته باشید. انجام این کار مهم است چون در فصل تابستان، جراحات و زخم ها به شدت تحت تاثیر، رطوبت و غیره قرار می گیرند و به راحتی التیام پیدا نمی کنند.

 

هوشمندانه غذا بخورید:

ایجاد ارتباط عمیق با بدن برای دانستن اینکه از غذایی که می خورید راضی هستید یا خیر.

راهکارهای حفظ سلامتی

 

پیاده روی

 

 را فراموش نکنید :

پیاده روی در فضای آزاد و طبیعت یکی دیگر از روشهای بهبود خلق و خو، کاهش وزن و تناسب اندام در فصل تابستان است.

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298