امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

 6 اکتبر 2016- اندازه گیری قندخون با استفاده از گلوکومتر خانگی یا گرفتن خون از بیمار یک روش استاندارد برای این کار است، اما یک فن آوری جدید می تواند با روشی غیر تهاجمی از طریق یک لنز تماسی و با استفاده از نمونه ی اشک، مقدار قند خون را اندازه‌ گیری کند.

 دکتر Wei-Chuan Shihمحقق دانشگاه Houstonو همکارانش و گروهی از محققان کره ای پروژه‌ای را به انجام رساندند که توضیحات آن در مجله‌ی Advanced Materialsمنتشر شده است.

 دکتر Shihمی‌گوید: در روش اندازه‌ گیری قندخون تاکنون همیشه به مقداری خون نیاز بوده است اما در روش جدید که یک روش غیر تهاجمی است نیازی به گرفتن خون از بیمار نیست.

دکتر Shihاستادیار مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در گروه نانوبیوفوتونیک که بر روی سنجش نوری نانوپلاسمونیک‌ها تحقیق می‌کند، گفت: گلوکز یک هدف خوب برای سنجش نوری است و بویژه برای آنچه که به عنوان طیف سنجی یا بیناب نمایی ارتقاء یافته ی سطحی دامان (SERs)[1]شناخته می‌شود.

این روش جدید جایگزینی برای روش سنسور گلوکز غیرتهاجمی مبتنی بر اسپکتروسکوپی رامان است که دکتر Shihدر دوره ی دکترای خود در موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست اختراع کرد. او دو اختراع برای فن‌آوریهای مرتبط با کاوش مستقیم پوست با استفاده از نور لیزر برای کسب اطلاعات دقیق در مورد غلظت گلوکز، ثبت نمود.

 در این مقاله اختراع یک ابزار کوچک معرفی شده است که متشکل از چندین لایه از نانوسیم‌های طلا است که بروی یک لایه‌ی نازک از طلا قرار گرفته است، این ابزار بوسیله‌ی چاپ نانوترانسفر با کمک حلال تولید شده است که با استفاده از افزایش سطح، پراکندگی رامان را بهینه سازی نموده تا این فن‌آوری، توانایی تشخیص  نمونه‌های مولکولی بسیار کوچک را داشته باشد.

 در روش SERsکه نام خود را از فیزیکدان هندی "رامان" که این روش طیف سنجی را در سال  1928 کشف کرد، گرفته است، از اطلاعات اندرکنش نور با یک ماده برای تعیین خواص مولکولهای سازنده‌ی آن ماده استفاده می شود.

محققان می‌گویند: این دستگاه خواص سنجشی این تکنیک را با ایجاد "نقاط داغ" یا "شکافهای باریک" در نانو ساختار خود افزایش می دهد، این نقاط داغ شدت سیگنال رامان را تقویت می‌کنند.

محققان لنزهای تماسی سنجش گلوکز را برای به تصویر کشیدن خاصیت تطبیق پذیری این فن آوری ابداع کردند. مفهوم لنزهای تماسی برای سنجش گلوکز پیش از این توسط کمپانی گوگل مطرح شده بود و یک حق ثبت اختراع برای  یک لنز تماسی چند سنسوری بنام این شرکت وجود دارد، کمپانی گوگل می‌گوید: لنزهای تماسی ساخت این شرکت توانایی اندازه ‌گیری قند را در نمونه ی اشک دارند اما محققان در مورد این پژوهش جدید می‌گویند: تکنولوژی ما می‌تواند دارای چندین کاربرد دیگر نیز باشد.

آنها می‌گویند: گلوکز نه تنها در خون بلکه در اشک انسان هم موجود است که با استفاده از یک سنسور در لنز تماسی می‌توان بطور غیر تهاجمی بر مقدار آن نظارت کرد. دکتر  Shihمی‌گوید: همه می دانند که اشک حاوی مواد زیادی است اما سوال اینست که آیا شما آشکارسازی دارید که قادر به استخراج اطلاعات از اشک باشد و این اطلاعات تا چه حد برای تشخیص واقعی قابل استفاده هستند؟

او افزود: اگرچه سنجش غیر تهاجمی گلوکز تنها یکی از کاربردهای بالقوه این فن‌آوری است اما راه خوبی برای اثبات سایر توانایی‌های بالقوه‌ی این فن‌آوری است، این یکی از چالش‌های بزرگی است که باید حل شود و همانند یافتن یک  سوزن در انبار کاه می ماند.

دانشمندان می‌دانند که گلوکز در اشک وجود دارد اما چگونه می‌توان مقدار گلوکز موجود در اشک را با مقدار گلوکز خون مرتبط نمود، هنوز ثابت نشده است.

 به گفته‌ی دکتر Shihیک یافته‌ی مهم تر اینست که این ابزار یک مکانیسم موثر برای استفاده از روش طیف سنجی ارتقاء یافته‌ی سطحی رامان است. اگر چه تکنیک های سنتی ساخت ساختارهای نانو بر مواد سخت تکیه دارند- معمولاً شیشه یا یک ویفر سیلیکون-، دکتر Shihو همکارانش می‌خواستند یک نانوساختار انعطاف پذیر تولید کنند که برای تکنولوژیهای الکترونیکی پوشیدنی مناسب‌تر باشد.

دکتر Shihمی‌گوید: اگر چه لایه‌های نانوسیم بر روی یک ماده‌ی سخت قرار داده می شوند اما از روی این لایه برداشته شده و بر روی یک  سطح نرم چاپ می گردند.

منبع:www.medicalnewstoday.com/releases/313303.php


آخرین اخبار

پیام های بهداشتی

 

 .

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران باستان

 
آداب رسوم شب یلدا
نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد. 

آداب و رسوم خاص شب یلدا از گذشته تا به امروز 

یکی از مهم ترین شب های ایران باستان شب یلدا می باشد که از دیرباز تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان واقع شده است جشن ها و شب نشینی هایی که در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می شود یک سنت دیرینه محسوب می شود که تا امروز نیز نه تنها از ارزش آن چیزی کم نشده است بلکه جایگاه بسیار ویژه ای در نزد ایرانیان پیدا کرده است.
آداب و رسوم کشور ما در شب یلدا متفاوت تر از سایر کشور ها می باشد امروز ما قصد داریم هر آنچه که مربوط به این شب عزیز و خاص است در بخش فرهنگ و هنر نمناک برای شما کاربران عزیز بازگو کنیم. 
شب یلدا بلندترین شب سال که به زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب 1 دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مربوط می شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می باشد به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه تر و طول روز بیشتر می شود. 
آداب رسوم شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

علت نامگذاری شب یلدا 

یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی می باشد که به تولد و زایش معنی شده است. سریانی زبان رایج مسیحی ها بوده است که از تحقیق و بررسی در کتب تاریخی واژه نامه ها کسب شده است دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر از شب یلدا یاد می کند و آن را میلاد خورشید دانسته است. 
واژه یلدا به طور دقیق مشخص نیست که چطور و چه زمانی به زبان فارسی ورود کرده است این گونه از تاریخ بر آمده است که مسیحیان اولیه که در روم زندگی می کردند دچار سختی های فراوانی بودند در همان حال عده ای از آنها تصمیم به مهاجرت به ایران می کنند و به خاطر نزدیک بودن فرهنگ ها این واژه سریانی به زبان فارسی راه پیدا می کند.  

مروری بر تاریخچه شب یلدا 

همانطور که می دانید تاریخچه و پیشینه یلدا به زمانهای بسیار گذشته برمیگردد ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به چه زمانی تعلق دارد بسیاری از باستان شناسان هفت هزار سال پیش را برای تاریخ شب یلدا مطرح کرده اند. ظروف سفالی دوران قبل از تاریخ را به استناد گرفته اند چرا که نقوش حیوانی ماه های ایرانی همچون عقرب و قوچ داخل این ظرف ها هک شده اند البته ناگفته نماند نقوش کشفیات باستان شناسی و کتیبه ها نادرند ولی باستان شناسان بر این باورند که تا 7000 سال پیش نیز میتوان آیین مربوط به شب یلدا را رصد کرد. 
با تمام این تفاسیر چیزی که به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است به 500 سال پیش از میلاد برمیگردد و تاریخ وارد شدن آن به تقویم رسمی ایرانیان باستان به زمان داریوش یکم مربوط می شود تقویمی که شامل گاه شماری مصری ها و بابلی ها است. 

عادات و آیین مرسوم ایرانیان در شب یلدا 

دانستیم که آخرین شب پاییز که دراز ترین و تاریک ترین شب سال محسوب می شود با نام شب یلدا جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان کسب کرده است و مردم ایران تا سپیده دم با انواع و اقسام برنامه های مفرح در کنار یکدیگر این شب دراز را به خوشی سپری می کنند تا تاریکی و سردی و اندوه غیبت خورشید روحشان را تضعیف نکرده و با آسمانی روشن به رختخواب رفته به راحتی استراحت کنند. 
طبق سنت های دیرینه در آیین کهن در اولین روز دی ماه شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفته و بر روی فرش سفید می نشستند و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد شده و مثل دیگران زندگی می کردند و همگی چه رئیس و چه پادشاه و چه مردم عادی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند. البته ناگفته نماند صحت و سقم این گفته ثابت نشده که شاید تنها افسانه ای بیش نباشد. 
جشن یلدا امروزه توسط ایرانیان با شب نشینی اقوام و خانواده در کنار یکدیگر برگزار می شود بدین گونه که اعضای خانواده در این شب مهم گردهم آمده و افراد مسن خانواده شروع به تعریف کردن قصه های کهن می کند که خوردن هندوانه ، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب عزیز می باشد اغلب این میوه ها دانه های زیادی دارند و به نوعی جادوی سرایتی به شمار می روند که انسان ها با توسل به برکت پردانه بودن آن ها نیروی باروری را در خود نیز افزایش می دهند و هندوانه و انار را به خاطر سرخی رنگ شان نمایندگی از خورشید در شب تصور می کنند. 
 رسم شب یلدا

فال حافظ شب یلدا

با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید 

از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می توان به آتش روشن کردن،قصه گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره کرد. 
آتش روشن کردن در یلدا 
از آنجایی که آتش روشن کردن در دیدگاه گذشتگان نماد روشنی و خورشید بود و همچنین بعضی ها آن را برای رفع تاریکی و نحسی اهریمن میشناختند از این رو برای فراری دادن تاریکی ها و قوای اهریمن آتش روشن می کردند تا محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند. 
قصه خوانی و مثل گویی در شب یلدا 
در شب یلدا خانواده ها دور هم جمع می شوند و به شعرخوانی ها و داستان خوانی بزرگ تر ها و پیرتر ها گوش فرا می دهند.قصه هایی غیر واقعی و کوچک که قهرمان های آن پریان و دیوها و جانوران هستند و مطمئنا شنیدنش برای هر کودکی خوشایند و جذاب می باشد. 
و بسته به فرهنگ هر شهر یا استانی قصه های مربوط به خودشان نقل میشود به عنوان مثال قصه حسین کرد شبستری در میان آذربایجانی ها و داستان های شاهنامه در بین خراسانی ها رایج می باشد. 
فال حافظ و شاهنامه خوانی در شب یلدا 
شاهنامه خوانی و فال حافظ در شب های یلدا یکی دیگر از سرگرمی های ایرانیان می باشد و از دیرباز مرسوم بوده است چنانچه برای تفآل زدن به حافظ مخاطب مورد نظر نیت می کند و بزرگ مجلس که قرار است قال بگیرد از او می خواهد این جمله را با خود تکرار کند:ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی… 
و سپس دیوان را باز کرده و غزل بالای سمت راست را خوانده چراکه جواب تفآل می باشد اگر با وسط غزل مواجه شدند فال باید از ابتدای غزل یعنی صفحه پشت خوانده شود.پس از اینکه غزل خوانده شد آن را تفسیر می کنند .چنانچه فال با محتوای مثبت از آب در آمد یعنی فال خوب است اما اگر منفی بود یعنی بد است البته نا گفته نماند تمامی غزلیات حافظ محتوایی روحیه بخش و عاشقانه دارند. 
و همچنین شاهنامه خوانی جزء جدایی ناپذیرترین برنامه های شب یلدا می باشد که از دیرباز رایج می بوده است شاهنامه ها اگر با شیوه نقالی خوانده شود جذابیتش صد چندان می شود . شانس بزرگی هست که در خانواده تان چنین شخصی را داشته باشید. 
چیدمان سفره شب یلدا 
چیدن سفره شب یلدا با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی از آیین های این شب بیادماندنی می باشد که شامل آجیل های مخصوص و میوه هایی همچون انار و هندوانه و دیگر تنقلات داخل آن قرار می دهند.جالب است بدانید در دوران گذشته سفره ای با اسم میَزد پهن می شده است و از میوه های خاص خشک و تر و آجیل و یا به اصطلاح زرتشتیان لُرک در سفره استفاده میشده است که یکی از اجزای اصلی سفره می باشد و در حقیقت ولیمه این جشن به شمار می رود.از سایر اجزا می توان به عطردان،آتشدان،بخوردارن و بَرسَم اشاره کرد.بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می باشد که از فلز نقره و برنج و یا شاخه گیاهی خاص درست می شود. 
میوه های مخصوص شب یلدا 
اصلی ترین میوه شب یلدا انار می باشد چرا که گذشتگان آن را مایه برکت و باروری می دانستند و این تفسیر را بخاطر دانه های زیاد آن مطرح کردند و همچنین رنگ قرمزی که دارد نماد خورشید و شادی است.در حقیقت خوردن و وجود انار در سفره شب یلدا به علت اعتقاد به تاثیر جادوی سرایتی آن بوده است به طوری که با خوردن انار و توسل کردن به آن نیروی باروری و برکت را در خود بالا می بردند. 
قداست میوه انار از دوران بسیار قدیمی برای همه ثابت شده است و حتی دارای جایگاه ویژه ای در میان ادیان بزرگ جهان داشت چراکه در افسانه ها و اساطیر هم نام آن ذکر شده است.انار در دین زرتشتی از مقدسات محسوب می شود و از درختان مینوی است و جالب است بدانید در مراسم دینی زرتشتیان از شاخه ها و میوه آن بکار می رود. 
و اما هندوانه هم همانند انار یکی از خاص ترین میوه های شب یلدا است ولی سوالی که اینجا مطرح است این است که اول سرما خوردن هندوانه کمی عجیب نیست؟باید بدانید همانطور که هندوانه یک میوه تابستانی است بنابر این علاوه بر رنگ سرخش یادآور حرارت و گرمای تابستان و همچنین نماد خورشید می باشد. 
البته از سایر میوه ها و مرکبات همچون پرتقال،سیب،خرمالو،گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو هم می توان استفاده کرد. 
 خوردنی شب یلدا

میوه های شب یلدا

آجیل ها و تنقلات خوشمزه شب یلدا 

آجیل و تنقلات مخصوص از جمله مغز پسته ،بادام،گردو،فندق و در کنار آن توت و انجیر خشک یکی از گزینه های مهم تر از شام در شب یلدا می باشد.همانطور که می دانید نگهداری طولانی مدت میوه ها در گذشته راحت نبود برای همین برای مصرف و نگهداری بسیاری از میوه ها اقدام به خشک کردن آن ها می کردند. 
غیر از مواردی که در متن فوق ذکر شد از گندم ،تخمه هندوانه ،نخود برشته و شاهدانه نیز در شب یلدا می توان مصرف کرد. 
جالب است بدانید امروزه از خوراکی ها و تنقلات دیگر از جمله پشمک یا باسلق نیز در سفره شب یلدا بکار می رود. 

 

 

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298