امروز : جمعه ، 8 بهمن 1400        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

گزارش اختراع یک لنز تماسی برای اندازه‌گیری قندخون

 6 اکتبر 2016- اندازه گیری قندخون با استفاده از گلوکومتر خانگی یا گرفتن خون از بیمار یک روش استاندارد برای این کار است، اما یک فن آوری جدید می تواند با روشی غیر تهاجمی از طریق یک لنز تماسی و با استفاده از نمونه ی اشک، مقدار قند خون را اندازه‌ گیری کند.

 دکتر Wei-Chuan Shihمحقق دانشگاه Houstonو همکارانش و گروهی از محققان کره ای پروژه‌ای را به انجام رساندند که توضیحات آن در مجله‌ی Advanced Materialsمنتشر شده است.

 دکتر Shihمی‌گوید: در روش اندازه‌ گیری قندخون تاکنون همیشه به مقداری خون نیاز بوده است اما در روش جدید که یک روش غیر تهاجمی است نیازی به گرفتن خون از بیمار نیست.

دکتر Shihاستادیار مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در گروه نانوبیوفوتونیک که بر روی سنجش نوری نانوپلاسمونیک‌ها تحقیق می‌کند، گفت: گلوکز یک هدف خوب برای سنجش نوری است و بویژه برای آنچه که به عنوان طیف سنجی یا بیناب نمایی ارتقاء یافته ی سطحی دامان (SERs)[1]شناخته می‌شود.

این روش جدید جایگزینی برای روش سنسور گلوکز غیرتهاجمی مبتنی بر اسپکتروسکوپی رامان است که دکتر Shihدر دوره ی دکترای خود در موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست اختراع کرد. او دو اختراع برای فن‌آوریهای مرتبط با کاوش مستقیم پوست با استفاده از نور لیزر برای کسب اطلاعات دقیق در مورد غلظت گلوکز، ثبت نمود.

 در این مقاله اختراع یک ابزار کوچک معرفی شده است که متشکل از چندین لایه از نانوسیم‌های طلا است که بروی یک لایه‌ی نازک از طلا قرار گرفته است، این ابزار بوسیله‌ی چاپ نانوترانسفر با کمک حلال تولید شده است که با استفاده از افزایش سطح، پراکندگی رامان را بهینه سازی نموده تا این فن‌آوری، توانایی تشخیص  نمونه‌های مولکولی بسیار کوچک را داشته باشد.

 در روش SERsکه نام خود را از فیزیکدان هندی "رامان" که این روش طیف سنجی را در سال  1928 کشف کرد، گرفته است، از اطلاعات اندرکنش نور با یک ماده برای تعیین خواص مولکولهای سازنده‌ی آن ماده استفاده می شود.

محققان می‌گویند: این دستگاه خواص سنجشی این تکنیک را با ایجاد "نقاط داغ" یا "شکافهای باریک" در نانو ساختار خود افزایش می دهد، این نقاط داغ شدت سیگنال رامان را تقویت می‌کنند.

محققان لنزهای تماسی سنجش گلوکز را برای به تصویر کشیدن خاصیت تطبیق پذیری این فن آوری ابداع کردند. مفهوم لنزهای تماسی برای سنجش گلوکز پیش از این توسط کمپانی گوگل مطرح شده بود و یک حق ثبت اختراع برای  یک لنز تماسی چند سنسوری بنام این شرکت وجود دارد، کمپانی گوگل می‌گوید: لنزهای تماسی ساخت این شرکت توانایی اندازه ‌گیری قند را در نمونه ی اشک دارند اما محققان در مورد این پژوهش جدید می‌گویند: تکنولوژی ما می‌تواند دارای چندین کاربرد دیگر نیز باشد.

آنها می‌گویند: گلوکز نه تنها در خون بلکه در اشک انسان هم موجود است که با استفاده از یک سنسور در لنز تماسی می‌توان بطور غیر تهاجمی بر مقدار آن نظارت کرد. دکتر  Shihمی‌گوید: همه می دانند که اشک حاوی مواد زیادی است اما سوال اینست که آیا شما آشکارسازی دارید که قادر به استخراج اطلاعات از اشک باشد و این اطلاعات تا چه حد برای تشخیص واقعی قابل استفاده هستند؟

او افزود: اگرچه سنجش غیر تهاجمی گلوکز تنها یکی از کاربردهای بالقوه این فن‌آوری است اما راه خوبی برای اثبات سایر توانایی‌های بالقوه‌ی این فن‌آوری است، این یکی از چالش‌های بزرگی است که باید حل شود و همانند یافتن یک  سوزن در انبار کاه می ماند.

دانشمندان می‌دانند که گلوکز در اشک وجود دارد اما چگونه می‌توان مقدار گلوکز موجود در اشک را با مقدار گلوکز خون مرتبط نمود، هنوز ثابت نشده است.

 به گفته‌ی دکتر Shihیک یافته‌ی مهم تر اینست که این ابزار یک مکانیسم موثر برای استفاده از روش طیف سنجی ارتقاء یافته‌ی سطحی رامان است. اگر چه تکنیک های سنتی ساخت ساختارهای نانو بر مواد سخت تکیه دارند- معمولاً شیشه یا یک ویفر سیلیکون-، دکتر Shihو همکارانش می‌خواستند یک نانوساختار انعطاف پذیر تولید کنند که برای تکنولوژیهای الکترونیکی پوشیدنی مناسب‌تر باشد.

دکتر Shihمی‌گوید: اگر چه لایه‌های نانوسیم بر روی یک ماده‌ی سخت قرار داده می شوند اما از روی این لایه برداشته شده و بر روی یک  سطح نرم چاپ می گردند.

منبع:www.medicalnewstoday.com/releases/313303.php


آخرین اخبار

تست سنجش ایمنی بعد از واکسن ١٤٠٠/٧/١٢
[ ادامه ]
 
پاسخگویی انلاین ١٤٠٠/٥/٢٦
[ ادامه ]
 
نمونه گیری در منزل ١٤٠٠/٥/٦
[ ادامه ]
 
پیام های بهداشتی

میوه های شفابخش فصل زمستان را بشناسید

با آمدن فصل سرما استفاده از میوه های پرخاصیت زمستانی برای بهبود درمان بیماری هایی همچون سرماخوردگی و آنفلو آنزا بیشتر می شود. 

پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، گریپ فروت، خرمالو، انار، شلغم از جمله میوه هایی است که در فصل زمستان طرفداران خود را دارند

گریپ فروت میوه ای با خواص اعجاب آور 

گریپ فروت به علت وجود رگه‌هایی از تلخی، کمتر طرفدار دارد، اما اگر از خواص اعجاب انگیز آن آگاهی داشته باشید، حتما میل بیشتری به مصرف آن پیدا کنید.
گریپ فروت، میوه مفیدی برای متعادل ساختن وزن بدن می‌باشد. یک گریپ فروت حاوی 90 کیلوکالری است و مقدار زیادی فیبر گیاهی دارد که گرسنگی را فرو می‌نشاند. 
 
میوه های شفابخش زمستانی

گریپ فروت سرشار از پکتین (فیبر محلول)‌ است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف 10 وعده از مواد غذایی حاوی لیکوپن در هفته، سبب کاهش 50 درصدی سرطان پروستات می‌شود.
گریپ فروت حاوی موادی است که موجب تولید آنزیم‌هایی می‌شوند که در جلوگیری از پیدایش سرطان اثر دارند و نیز بیوفلاوونوییدهایی دارد که از عملکرد هورمون‌هایی که باعث رشد غده (تومور) می‌شوند، جلوگیری می‌کنند.در ادامه خواص اعجاب آور گریپ فروت بیشتر آشنا شوید: 

 

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • از سنگ کلیه پیشگیری می‌کند
 • چربی‌سوز طبیعی است
 • باعث افزایش سوخت‌وساز بدن یا همان متابولیسم می‌شود
 • از بدن در برابر سرطان پروستات محافظت می‌کند
 • در پیشگیری از سرطان ریه مؤثر است
 • به پیشگیری از بیماری‌های لثه کمک می‌کند
 • کنترل فشار خون و بهبود سلامت قلب
 • حفظ سلامت پوست
 • کاهش خطر سکته‌ مغزی


پرتقال میوه نشاط آور

 پرتقال به عنوان منبع غنی از ویتامین C شناخته شده است. مصرف پرتقال و دریافت کافی ویتامین C به کاهش شدت علائم سرماخوردگی و کاهش طول مدت آن کمک می‌کند. افرادی که به طور منظم از مرکبات استفاده می‌کنند، تا ۶۰ درصد کمتر به سرطان معده مبتلا می‌شوند.
میوه های شفابخش زمستانیاحتمالا ویتامین C در مرکبات سبب مهار تشکیل مواد سرطان‌زا در معده می‌شود. درمقایسه اشخاصی که زیاد پرتقال می‌خورند با اشخاصی که خیلی کم مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان نای ۵۰ درصد کمتر می‌شود.
فیبر پرتقال و یا انواع مرکبات از نوع نامحلول است، بنابراین به افزایش حجم مدفوع و سرعت بخشیدن به حرکت آن در دستگاه گوارش کمک می‌کند. به این ترتیب یکی از روش‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ، مصرف منظم و فراوان انواع مرکبات است و به مادران باردار مصرف منابع اسیدفولیک از جمله پرتقال توصیه شده است.
عدسی‌های چشم انسان به طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی ویتامین C می‌باشند.مصرف مرکبات به حفاظت از عدسی‌ها در برابر آب مروارید کمک می‌کند. ویتامین C به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می‌کند. خصوصاً برای افراد گیاهخوار ضروری است که جذب آهن در آن‌ها افزایش یابد. پرتقال به طور خاص به دلیل دارا بودن فولات برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک مفید می‌باشد.

 

نارنگی محبوبترین میوه زمستانی 
 
نارنگی از پرطرفدارترین مرکبات است. شاید بخاطر اینکه پوست این میوه خوشمزه به آسانی کنده می‌شود مردم علاقه زیادی  به میوه های شفابخش زمستانیخوردن این میوه داشته باشند . اگر می‌خواهید خوابی عمیق و آرام داشته باشید، بعد از شام چند نارنگی نوش جان کنید.
نارنگی هم مانند سیب خاصیت خواب‌آوری دارد، زیرا به دلیل داشتن ویتامین‌های C، A و B مفرح قلب است و می‌تواند اعمال قلب را تنظیم کند. این میوه تا حدودی از چسبندگی خون و در نتیجه تصلب شرایین پیشگیری می‌کند.
نارنگی حاوی مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت عضلانی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی موثر است. نارنگی به علت وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث تقویت حافظه و هوش می‌شود و برای رفع بی‌اشتهایی نیز مفید است.


انار صد دانه یاقوت
انار از جمله میوه‌های سالم و بهشتی است. حاوی طیف وسیعی از ترکیبات گیاهی مفید و از نظر مواد غذایی بی نظیر است.
 این میوه خوشمزه سرشار از فیبر است که می‌تواند چربی و کلسترول اضافی را به بدن متصل کرده و دفع آن را تسهیل کند و بنابراین می‌تواند در مقابل از چاقی جلوگیری کند. انار ترش طبع سرد و خشک دارد و انار شیرین تا حدودی معتدل می‌باشد.
میوه های شفابخش زمستانی
 
انار سرشار از ویتامین C و آهن است، بنابراین می‌تواند به بهبود سرماخوردگی کمک بسیار کند و همچنین از ابتلا به آن جلوگیری نماید. برای بهره‌مندی از این خواص انار، توصیه می‌شود آن را به صورت پخته مصرف کنید زیرا انار در معرض حرارت، آنتی بیوتیک تولید می‌کند.
 • خواص ضد التهابی،کاهش سرعت رشد تومور،کاهش فشار خون،کاهش خطر بیماری‌های قلبی، بهبود عملکرد حافظه، مبارزه با عفونت قارچی و باکتریایی و مبارزه با دیابت از جمله مهمترین خواص این میوه زیبای بهشتی است.


 

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298