امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399        ساعت :

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

راهنمای جوابدهی    
ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

بهار و شادی

 

وقتی هنوز زندگی هست و بهار هم هست می توان شاد بود

 

شاید سخت باشد وقتی بچه‌هایت هر کدامشان یک غم و غصه‌ای دارند شاد باشی، یا وقتی هیچ کدامشان را نمی‌توانی ببینی، خوشحالی‌ات را بروز دهی. شاید سخت باشد بعد از یک عمر زندگی وقتی تک و تنها مانده‌ای یا آن‌قدر پول نداری که به شکل دلخواهت زندگی و غصه‌هایت را مهار کنی.
سالمند

شاید خسته و رنجور باشی و با درد جسمی و روحی نتوانی بگویی شادی، اما وقتی هنوز زندگی هست، بهار هست و تو هستی، می‌توان شاد بود.

موازنه شادی
برای این که شاد باشید، لازم نیست راه بروید و قاه قاه بخندید. شادی و خرسندی در واقع یک حالت روانی متعادل است که می‌گذارد انرژی درونتان بخوبی در فعالیت‌های مختلف زندگی‌تان مصرف شود، نه این‌که فقط با تمرکز روی نکات منفی هدر برود.

در این وضع ممکن است آن‌قدر انرژی مثبت اضافه بیاورید که هر کس کنارتان می‌نشیند احساس شادی و خرسندی پیدا کند. وقتی آرامش روانی دارید ناخودآگاه لبخندی بر لب و رفتاری توام با آرامش و تسلط از شما دیده می‌شود. برای این‌که در این موازنه به‌سر ببرید، سعی کنید فکر و ذهن خود را درگیر مسائل استرس‌زا و اسیر غم و اندوه نکنید.شاید باورتان نشود، اما بیشتر از آن که دریافت چیزی شما را خوشحال کند، بخشیدن و باز کردن گره از کار دیگران به شما شادی می‌دهد.


اگر سنی از شما گذشته است، قطعا چیزهای زیادی برای بخشیدن دارید. بخشش فقط ثروت نیست، شما تجربیاتی دارید که می‌توانید به دیگران هدیه دهید، روی گشاده، بخشیدن گناهان و خطاهای دیگران و بخشیدن کوچک‌ترین و زیباترین یادگارهای زندگی‌تان و راهنمایی‌هایی که با تجربه‌تان به دست آورده‌اید، همه و همه ثروت‌های بی‌انتهایی است که بخشیدنشان شما را غنی‌تر می‌کند و همراه با احساس خوب نیکی، حس روانی تسلط و رهایی را به شما ارزانی می‌دارد.
این بخشیدن همان‌طور که گره را از ذهن شما و زندگی مردم باز می‌کند، بهار را به قلبتان هدیه می‌دهد.

عشق بورزید، دوست بدارید
ما هر چقدر که بیشتر دوست داشته شویم، خوشحال‌تریم و همان‌قدر دوستمان دارند که دوست می‌داریم. پس گام اول برای خرسندی دوست داشتن و عشق ورزیدن به همه چیز و همه کس است. مگر نه این است که همه بندگان خدا هستند و برترین عشق‌ها از آن خداست، پس چگونه می‌توان حاصل کارگاه هستی را دوست نداشت و آن را با خشم و نفرت نگاه کرد؟

عیب کسان منگر و احسان خویش
وقتی خشم می‌آید سراغ آدم، انگار زمین و زمان منفور و زشت می‌شود. این جور مواقع سراغ کاری بروید که بسیار به آن علاقه دارید. بگذارید ذهنتان منحرف شود، این کار بسیار بهتر از زیر و رو کردن معایب آدم‌ها و بدگویی از آنها و دشنام‌گویی به شرایط است. سکوت کنید و با کاری که از آن خاطره‌های خوش و لذتبخش دارید، امواج خرسندی و شادی را در جسم خود جاری کنید.
بدگویی و منفی‌بافی خشم و ناراحتی را در درون شما بارها بازتاب می‌دهد و ذهنتان را مسموم می‌کند. بهتر است اگر می‌خواهید شاد زندگی کنید با آدم‌های منفی‌باف، علاقه‌مند به غیبت و بدگویی و ناخرسند و خرده‌گیر هم‌کلام و همنشین نشوید، زیرا حال بد خود را به شما نیز منتقل می‌کنند.

بدبختی‌ها را مرور نکنید
درد و رنج در زندگی سهم همه است و بموقع سر می‌رسد. از این بابت خیالتان راحت باشد. پس نیازی نیست که دائم منتظر آن باشید یا از ترس از آن به‌سر ببرید یا حتی خودتان را به برای آن محدود و بدبخت تصور کنید. رنج‌ها انسان را صبور و بزرگ می‌کند و او را آماده می‌سازد تا برای مراحل مشکل‌تر زندگی آماده شود، بنابراین لزومی ندارد رنج‌ها را بزرگ‌تر و وخیم‌تر از آنچه هست جلوه دهید و دائم آنها را مرور کنید. کافی است آنها را پشت سر و به مرحله جدید زندگی خود قدم بگذارید.

گاهی خودخواهی بد نیست
نمی‌گوییم خودخواه و متکبر باشید، اما از خودتان مثل عزیزترین کسی که دارید مراقبت کنید و خود را مثل همان شخص بخواهید. ما وقتی کودکمان را دوست داریم او را با تمام عیب‌ها و حسن‌هایش می‌پذیریم، اما با خودمان چنین نیستیم. دائم خود را به سبب خطاهای سالیان گذشته سرزنش می‌کنیم، خودمان را به دلیل سالمندی، خستگی یا رنجوری دوست نداریم و سرزنش می‌کنیم. اما تا وقتی که خودمان از خود بیزاریم، دیگران نیز نمی‌توانند از حضور ما لذتی ببرند.

کودکانه وقت بگذرانید
کودکان سرشار از زندگی و شادمانی هستند. در کنار کودکان بودن سبب می‌شود شما نیز انرژی آنها را جذب کنید و احساس جوانی و شادابی داشته باشید. پس اگر حوصله هم ندارید گاهی به بچه‌ها زنگ بزنید و بخواهید نوه‌هایتان را نزد شما بیاورند. آنها اگر در حد ساعاتی از روز آن هم چند وقت یک بار نزد شما بیایند بسیار برای شادمانی و سلامت شما مفید است.حتی اگر نوه‌ای ندارید، می‌توانید برنامه‌ای داشته باشید که گاه به گاه به کودکان بی‌سرپرست بهزیستی سر بزنید. باور کنید شما به هم احتیاج دارید و شادی یکدیگر را تکمیل می‌کنید.

دنباله‌رو اخبار نباشید
لازم نیست خبرها را مثل یک برنامه غذایی روزانه دنبال کنید. خوب است که به‌روز باشید، اما وسواس مطلع بودن از خبرهای روز شما را نگران و مشوش می‌کند. به هر حال اخبار اگر خیلی مهم باشد به گوش شما خواهد رسید.

هفته‌ای یک بار هم که اخبار را گوش کنید در جریان همه چیز قرار می‌گیرید. باور کنید وضع دنیا آن‌قدر‌ها که خبر‌ها نشان می‌دهد قمر در عقرب نیست!

شادی در تعادل است
سعی کنید در زندگی بین بخش‌های مختلف و وجوه گوناگون آن تعادل برقرار کنید. یعنی برای همه چیزهایی که در زندگی اهمیت دارد وقت بگذارید. زمانی را به نظافت و زمانی را به تفریح اختصاص دهید. روی تقویم چک‌آپ‌های دوره‌ای و مراجعات به پزشکان را علامت بزنید و آن را فراموش نکنید. به ازای هر یک ساعت کار کردن یک ربع استراحت کنید.
زمان‌هایی را به سر زدن به اقوام و خویشان اختصاص دهید حتی اگر فقط نیم ساعت توقف داشته باشید. نگویید من بزرگ‌ترم و فقط آنها باید به من سربزنند. این کار تعادل زندگی شما را بر هم می‌زند و تعامل و ارتباط شما را نیز مختل می‌کند. هر وقت نیاز به استراحت داشتید، استراحت کنید و برای فیلم دیدن شب و روزتان را به هم نچسبانید!

ساعتی برای خنده
این روزها جوان‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام‌های موبایل دائم دارند لطیفه می‌خوانند. شما چطور؟
آخرین فیلم کمدی که دیدید کی بود؟
تا حالا به نمایش طنز رفته‌اید؟
چقدر می‌خندید؟ آخرین جوکی که برای کسی تعریف کرده‌اید، کی بود؟
آخرین لطیفه‌ای را که شنیده‌اید به خاطر دارید؟
سعی کنید خندیدن بخش ثابت برنامه‌های روزانه‌تان شود حتی اگر ده دقیقه در روز را طنز و خنده اختصاص دهید برای سلامت روحی و جسمی شما مفید خواهد بود.

مشغول باشید
شاید شما هم این حدیث را شنیده باشید که مغز بیکار لانه شیطان است. اگر غم و غصه و ترس را از جلوه‌های شیطان در نظر بگیریم، می‌بینیم که مشغول بودن سبب می‌شود دچار غم و غصه و ترس و نگرانی نشوید. کار درمانی یکی از درمان‌هایی است که حتی برای بزهکارانی که به بازپروری و اصلاح آنان امید دارند به کار می‌بندند، زیرا دریافته‌اند مشغول بودن می‌تواند مسیر ذهن را عوض کند.یکی از بزرگ‌ترین منابع شادی انجام دادن و البته خوب انجام دادن کاری است که برای شما ارزشمند است. این کار به شما رضایت خاطر و حس کنترل می‌دهد، افکار منفی را دور می‌کند، سطح انرژی ذهنی و جسمی را بالا می‌برد و باعث احساس شادمانی شما می‌شود. آموختن چیزهای جدید و پرورش جسم با ورزش از دیگر راه‌هایی است که می‌تواند شادمانی را به شما هدیه کند.

از چیزهای مضر دور بمانید
اگر یک سبک زندگی سالم را پیشه کنید و تمام چیزهایی را که منابع معتبر می‌گوید برای سلامت مضر است کنار بگذارید زندگی شاد و سالم خواهید داشت. پس با تغییر در سبک زندگی و تفکر خود امسال بیش از همیشه از زندگی لذت ببرید.

 


آخرین اخبار

پیام های بهداشتی

 

 .

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران باستان

 
آداب رسوم شب یلدا
نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد. 

آداب و رسوم خاص شب یلدا از گذشته تا به امروز 

یکی از مهم ترین شب های ایران باستان شب یلدا می باشد که از دیرباز تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان واقع شده است جشن ها و شب نشینی هایی که در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می شود یک سنت دیرینه محسوب می شود که تا امروز نیز نه تنها از ارزش آن چیزی کم نشده است بلکه جایگاه بسیار ویژه ای در نزد ایرانیان پیدا کرده است.
آداب و رسوم کشور ما در شب یلدا متفاوت تر از سایر کشور ها می باشد امروز ما قصد داریم هر آنچه که مربوط به این شب عزیز و خاص است در بخش فرهنگ و هنر نمناک برای شما کاربران عزیز بازگو کنیم. 
شب یلدا بلندترین شب سال که به زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب 1 دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مربوط می شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می باشد به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه تر و طول روز بیشتر می شود. 
آداب رسوم شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

علت نامگذاری شب یلدا 

یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی می باشد که به تولد و زایش معنی شده است. سریانی زبان رایج مسیحی ها بوده است که از تحقیق و بررسی در کتب تاریخی واژه نامه ها کسب شده است دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر از شب یلدا یاد می کند و آن را میلاد خورشید دانسته است. 
واژه یلدا به طور دقیق مشخص نیست که چطور و چه زمانی به زبان فارسی ورود کرده است این گونه از تاریخ بر آمده است که مسیحیان اولیه که در روم زندگی می کردند دچار سختی های فراوانی بودند در همان حال عده ای از آنها تصمیم به مهاجرت به ایران می کنند و به خاطر نزدیک بودن فرهنگ ها این واژه سریانی به زبان فارسی راه پیدا می کند.  

مروری بر تاریخچه شب یلدا 

همانطور که می دانید تاریخچه و پیشینه یلدا به زمانهای بسیار گذشته برمیگردد ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به چه زمانی تعلق دارد بسیاری از باستان شناسان هفت هزار سال پیش را برای تاریخ شب یلدا مطرح کرده اند. ظروف سفالی دوران قبل از تاریخ را به استناد گرفته اند چرا که نقوش حیوانی ماه های ایرانی همچون عقرب و قوچ داخل این ظرف ها هک شده اند البته ناگفته نماند نقوش کشفیات باستان شناسی و کتیبه ها نادرند ولی باستان شناسان بر این باورند که تا 7000 سال پیش نیز میتوان آیین مربوط به شب یلدا را رصد کرد. 
با تمام این تفاسیر چیزی که به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است به 500 سال پیش از میلاد برمیگردد و تاریخ وارد شدن آن به تقویم رسمی ایرانیان باستان به زمان داریوش یکم مربوط می شود تقویمی که شامل گاه شماری مصری ها و بابلی ها است. 

عادات و آیین مرسوم ایرانیان در شب یلدا 

دانستیم که آخرین شب پاییز که دراز ترین و تاریک ترین شب سال محسوب می شود با نام شب یلدا جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان کسب کرده است و مردم ایران تا سپیده دم با انواع و اقسام برنامه های مفرح در کنار یکدیگر این شب دراز را به خوشی سپری می کنند تا تاریکی و سردی و اندوه غیبت خورشید روحشان را تضعیف نکرده و با آسمانی روشن به رختخواب رفته به راحتی استراحت کنند. 
طبق سنت های دیرینه در آیین کهن در اولین روز دی ماه شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفته و بر روی فرش سفید می نشستند و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد شده و مثل دیگران زندگی می کردند و همگی چه رئیس و چه پادشاه و چه مردم عادی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند. البته ناگفته نماند صحت و سقم این گفته ثابت نشده که شاید تنها افسانه ای بیش نباشد. 
جشن یلدا امروزه توسط ایرانیان با شب نشینی اقوام و خانواده در کنار یکدیگر برگزار می شود بدین گونه که اعضای خانواده در این شب مهم گردهم آمده و افراد مسن خانواده شروع به تعریف کردن قصه های کهن می کند که خوردن هندوانه ، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب عزیز می باشد اغلب این میوه ها دانه های زیادی دارند و به نوعی جادوی سرایتی به شمار می روند که انسان ها با توسل به برکت پردانه بودن آن ها نیروی باروری را در خود نیز افزایش می دهند و هندوانه و انار را به خاطر سرخی رنگ شان نمایندگی از خورشید در شب تصور می کنند. 
 رسم شب یلدا

فال حافظ شب یلدا

با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید 

از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می توان به آتش روشن کردن،قصه گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره کرد. 
آتش روشن کردن در یلدا 
از آنجایی که آتش روشن کردن در دیدگاه گذشتگان نماد روشنی و خورشید بود و همچنین بعضی ها آن را برای رفع تاریکی و نحسی اهریمن میشناختند از این رو برای فراری دادن تاریکی ها و قوای اهریمن آتش روشن می کردند تا محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند. 
قصه خوانی و مثل گویی در شب یلدا 
در شب یلدا خانواده ها دور هم جمع می شوند و به شعرخوانی ها و داستان خوانی بزرگ تر ها و پیرتر ها گوش فرا می دهند.قصه هایی غیر واقعی و کوچک که قهرمان های آن پریان و دیوها و جانوران هستند و مطمئنا شنیدنش برای هر کودکی خوشایند و جذاب می باشد. 
و بسته به فرهنگ هر شهر یا استانی قصه های مربوط به خودشان نقل میشود به عنوان مثال قصه حسین کرد شبستری در میان آذربایجانی ها و داستان های شاهنامه در بین خراسانی ها رایج می باشد. 
فال حافظ و شاهنامه خوانی در شب یلدا 
شاهنامه خوانی و فال حافظ در شب های یلدا یکی دیگر از سرگرمی های ایرانیان می باشد و از دیرباز مرسوم بوده است چنانچه برای تفآل زدن به حافظ مخاطب مورد نظر نیت می کند و بزرگ مجلس که قرار است قال بگیرد از او می خواهد این جمله را با خود تکرار کند:ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی… 
و سپس دیوان را باز کرده و غزل بالای سمت راست را خوانده چراکه جواب تفآل می باشد اگر با وسط غزل مواجه شدند فال باید از ابتدای غزل یعنی صفحه پشت خوانده شود.پس از اینکه غزل خوانده شد آن را تفسیر می کنند .چنانچه فال با محتوای مثبت از آب در آمد یعنی فال خوب است اما اگر منفی بود یعنی بد است البته نا گفته نماند تمامی غزلیات حافظ محتوایی روحیه بخش و عاشقانه دارند. 
و همچنین شاهنامه خوانی جزء جدایی ناپذیرترین برنامه های شب یلدا می باشد که از دیرباز رایج می بوده است شاهنامه ها اگر با شیوه نقالی خوانده شود جذابیتش صد چندان می شود . شانس بزرگی هست که در خانواده تان چنین شخصی را داشته باشید. 
چیدمان سفره شب یلدا 
چیدن سفره شب یلدا با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی از آیین های این شب بیادماندنی می باشد که شامل آجیل های مخصوص و میوه هایی همچون انار و هندوانه و دیگر تنقلات داخل آن قرار می دهند.جالب است بدانید در دوران گذشته سفره ای با اسم میَزد پهن می شده است و از میوه های خاص خشک و تر و آجیل و یا به اصطلاح زرتشتیان لُرک در سفره استفاده میشده است که یکی از اجزای اصلی سفره می باشد و در حقیقت ولیمه این جشن به شمار می رود.از سایر اجزا می توان به عطردان،آتشدان،بخوردارن و بَرسَم اشاره کرد.بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می باشد که از فلز نقره و برنج و یا شاخه گیاهی خاص درست می شود. 
میوه های مخصوص شب یلدا 
اصلی ترین میوه شب یلدا انار می باشد چرا که گذشتگان آن را مایه برکت و باروری می دانستند و این تفسیر را بخاطر دانه های زیاد آن مطرح کردند و همچنین رنگ قرمزی که دارد نماد خورشید و شادی است.در حقیقت خوردن و وجود انار در سفره شب یلدا به علت اعتقاد به تاثیر جادوی سرایتی آن بوده است به طوری که با خوردن انار و توسل کردن به آن نیروی باروری و برکت را در خود بالا می بردند. 
قداست میوه انار از دوران بسیار قدیمی برای همه ثابت شده است و حتی دارای جایگاه ویژه ای در میان ادیان بزرگ جهان داشت چراکه در افسانه ها و اساطیر هم نام آن ذکر شده است.انار در دین زرتشتی از مقدسات محسوب می شود و از درختان مینوی است و جالب است بدانید در مراسم دینی زرتشتیان از شاخه ها و میوه آن بکار می رود. 
و اما هندوانه هم همانند انار یکی از خاص ترین میوه های شب یلدا است ولی سوالی که اینجا مطرح است این است که اول سرما خوردن هندوانه کمی عجیب نیست؟باید بدانید همانطور که هندوانه یک میوه تابستانی است بنابر این علاوه بر رنگ سرخش یادآور حرارت و گرمای تابستان و همچنین نماد خورشید می باشد. 
البته از سایر میوه ها و مرکبات همچون پرتقال،سیب،خرمالو،گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو هم می توان استفاده کرد. 
 خوردنی شب یلدا

میوه های شب یلدا

آجیل ها و تنقلات خوشمزه شب یلدا 

آجیل و تنقلات مخصوص از جمله مغز پسته ،بادام،گردو،فندق و در کنار آن توت و انجیر خشک یکی از گزینه های مهم تر از شام در شب یلدا می باشد.همانطور که می دانید نگهداری طولانی مدت میوه ها در گذشته راحت نبود برای همین برای مصرف و نگهداری بسیاری از میوه ها اقدام به خشک کردن آن ها می کردند. 
غیر از مواردی که در متن فوق ذکر شد از گندم ،تخمه هندوانه ،نخود برشته و شاهدانه نیز در شب یلدا می توان مصرف کرد. 
جالب است بدانید امروزه از خوراکی ها و تنقلات دیگر از جمله پشمک یا باسلق نیز در سفره شب یلدا بکار می رود. 

 

 

 

جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات01344221577
-01344234298